Sahte para nasıl anlaşılır?

sahte para 300x213 Sahte para nasıl anlaşılır?

Sahte para

KALPAZANLAR teknolojiyi bankalardan daha iyi takip ediyor. Piyasada ne kadar sahte para‘nın olduğu bilinmiyor. Ancak sahte para‘yı bankadan aldığını söyleyenlerin sayısı gittikçe artıyor.

Marketteki kadın kendince alışverişini yapmış, aldıklarını kasadan da geçirdikten sonra özenle çantasına yerleştirmişti. Cüzdanını çıkardı içinden gıcır gıcır dört onluk uzattı. Parayı kasaya atarmış gibi yapan kasiyer, çaktırmadan mor ışığın altına tutuverdi. Yüzü gerildi ve “20 milyon daha alayım” dedi. O ana kadar oğluyla ilgilenen kadın, “Eeee orada 35 milyon 600 yazıyor. Bir daha sayar mısınız lütfen” diyerek çıkıştı. Sinirli bir şekilde telefona uzanan kadın, “Hasan bey, lütfen buraya gelir misiniz. Sorun çıkaran bir bayan var” diyerek yardım istedi. Sıra uzadıkça uzamıştı. Elindeki poşetleri yavaşça yere bırakan kadın “Benden 20 milyon daha istiyorsunuz. Sorunu kim çıkarıyor söyler misiniz?” diye kendini savundu.  Sırada homurdanmalar başlamıştı ki, kıravatlı bir adam kasaya geldi. Kasiyer, “Bu hanfendinin verdiği paralardan ikisi sahte” dedi. Kıravatlı adam, “Ver bakayım” diyerek paraları aldı. Şöyle iki yana çekiştirip kağıdın şakırtısını dinledikten sonra ışığa doğru tutup gözlerini kıstı, çenesini kaşıdıktan sonra, boncuk boncuk terleyen kadına döndü. “Başka paranız var mı abla?”    Kadın konuşacak gibi oldu. Adam, “Bunlar sahte. İsterseniz aldıklarınızı iade edebilirsiniz” dedi. Kadın çantayı boşaltırken az önce homurdanan insanların bir kısımı yavaşca başka kasalara doğru uzayıverdi. Bir iki kişi de cebindeki paraları kravatlı adam gibi kontrol etti. Kadın perişandı. Sebepsiz yere oğlunu çekiştirdi, “Gel buraya dedim sana” sonra kendini aklamak ister gibi yanındakine döndü, “Kardeşim bu para bankadan aldığım maaş. Ben şimdi kimin yakasına yapısacağım. Kalpazan muamelesi gördüğüme mi yanayım, giden parama mı?” Ve küçük çocuğunu sürükleyerek çıktı.
Merkez Bankası’na gidiyor Daha önce sahte para basan bir çok kalpazanın haberini yapmıştım. Ama sahte para‘nın bankalar kanalıyla vatandaşlara ulaştığına ilk kez şahit olmuştum. Ne yalan söyleyeyim kasiyerlerin marketteki bütün müşterileri kalpazan gibi görmeye başladığını hissedince cebimde kalan nafakayı da sahte teşhisi konulur endişesi ile oradan kirişi kırdım. Bu olayı birkaç kişiye anlattım, onlardanda benzer hikayeler dinledim. Kimi marketteki kadın gibi bankadan aldığı paranın, kimisi döviz bürosundan aldığı doların sahte çıktığından bahsetti. Eeee o zaman bunu bir uzmanına sormak gerekiyordu. O da Merkez Bankası’ydı. Şöyle alengirli bir mail attım kendilerine, Türkiye’de ne kadar sahte para‘nın dolaşımda olduğunu sordum. Merkez Bankası’nın cevabı oldukça enterasandı. “ Piyasada mevcut olan sahte para miktarına ilişkin herhangi bir istatistiki bilgi olmamakla birlikte, 2001 yılı içinde sadece T.C. Merkez Bankası’na intikal eden sahte banknotlara ait veriler tesbit edilebilmiştir. Bu verilere göre TL, USD ve DEM olmak üzere toplam 55 bin 606 adet sahte banknot alınmıştır”  diyordu. Anlaşılan koskoca Merkez Bankası’nı da kazıklamışlardı.
Bankalar gönderiyor Dayanamadım. Merkez Bankası’na bir telefon patlattım. Banknot Hareketleri Müdürlüğü bünyesindeki Sahte Banknot ve Efektif İnceleme Komisyonu’ndan karşıma çıkan görevliye sahte para hikayesini sordum. Görevliden klasik cevaplar, “Beyefendi biliyorsunuz biz 657 sayılı….” Bunları çok duymuştum.  Bu kesinlikle üç dakika içinde telefon kapanacağı anlamına geliyordu. Ne olursa olsun içimde kalmamalıydı,  “Hadi biz neyse de sizi nasıl kazıklıyorlar” diye sordum. Adam kızmıştı, “Bak kardeşim. Meseleyi bilip bilmeden ahkam kesme. Ukalalığın gereği yok?”  Tabi bunları söylerken 657 otomatiğin dışında kalıyordu. Hakarette etse birşeyler söyleyebilirdi. “İyi işte ben de bilmediğim için sizi aradım. Kabalığım için özür dilerim” diyerek ortamı yumuşattım. “Bak anlatayım. Bize para bankalar aracılığıyla ulaşır. Biz bu paraları kontrol ederiz. Destelerin arasından çıkan sahte paraları tasnif ederiz. O size verilen rakamlar o paralardır. Bize ayrıca mahkemeler kanalıyla da sahte para gelir. Bu bizim kazıklandığımız anlamına gelmez” dedi ve telefonu kapattı. İçimden bu adamlar kesinlikle 657’nin dışında kalmamalı diye geçirdim. Ne de olsa devletimiz işini biliyordu. Çünkü adamlar konuşunca hakaret ediyordu. Ama değdi. Marketteki kadının “bankadan aldım” sözünü teyid ettirdim.
Zekaya bak Bankaların bile kazıklandığı hatta kazıkladığı bir ortamda vatandaşın yapacağı fazla bir şey yok aslında çünkü teknoloji her zaman kalpazanlardan yana gelişiyor. Merkez Bankası ve Emniyet Genel Müdürlüğü de bunu kabul ediyor. Hatta eskiden mor ışık altında belli olan sahte paralar‘ı şimdi tesbit etmenin zor olduğunu da itiraf ediyorlar. Eeee ne demişler, “Hırsız polisten her zaman bir adım öndedir. Yoksa hırsızlık yapamaz.” Bu çok doğru bir söz, çünkü polisin yaptığı araştırmalara göre piyasada mevcut bulunan sahte 100’lük dolarların birçoğu eski bir dolardan, Sahte 10 milyonluklar ise yüzbinliklerden üretiliyordu. Bu bizim memleketimizin kalpazanlarına mahsus özellik tabi. Her ne kadar övünülür bilinmez ama. Adamlar 1 doları ve yüz bin lirayı silip üzerine yeniden baskı yapıyorlar böylece en azından kağıdın sesi ve görüntüsü dikkat çekmiyor.
Peki ya Euro Bugünlerde eminim yeraltı dünyasında hummalı bir çalışma daha başlamış olsa gerek. Avrupa ortak para birimi euro’ya geçmenin, kalpazanlarda sahte euro yapmanın heyecanını yaşıyor. Ne de olsa yeni yeni renkler, banknotlar ve euro ile hiç tanışmamış bir piyasa var. Üstelik yeni 20 milyonlukların sahtelerini de piyasaya sürmüş olmanın gururu ve heyecanı ile eminim bunu da en kısa sürede başaracaklardır.  Peki piyasada verdiğiniz bir parayı eline alıp da inceleyenler ne yapıyor. Kimbilir 100 doları bakıp Benjamin Franklin’in ile ya da 100 markın üzerindeki piyanist  ve güfteci Clara Schumann ile akrabalık bağlarını araştırıyorlardır. Belki de bizim 10 milyona bakıp Piri Reis’in 1513’teki dünya haritasını nasıl çizdiğini düşünüyorlardır. Çünkü bu kalpazanlarda bu kadar teknoloji olduğu müddetçe bankaları dahi kazıkladıkları sürece sahte parayı anlamaları mümkün değil.

Sahte para nasıl anlaşılır?
Gerçekle sahte TL’yi ayıran özellikler
Banknotlar en ileri derecedeki emniyet unsurları ile donatılmıştır. Gerçek banknotları sahtelerinden basit kontrollerle kolayca ayırt etmek mümkün. İşte gerçekle sahtesini ayıran özellikler.: RÖLYEF (KABARTMA) BASKI  Rakam yazı ve bazı desenlerde, dokunulduğunda hissedilebilen özel rölyef (kabartma) baskı var. Sahte banknotlarda rölyef (kabartma) baskı yok. OPTİK EMNİYET UNSURU Banknotun sağ üst köşesinde, değişik açılardan bakıldığında farklı renk efektleri veren, özel mürekkeple basılmış bir motiftir. Sahte banknotlarda bu motif sabit renkli bir görünüm verir. FİLİGRAN Banknotun sol tarafında filigran boşluğunda bulunan Atatürk portresinin daha küçük boyutlu filigranı bulunmaktadır. Sahtelerde ışığa tutulduğunda filigran görünmez. EMNİYET TELİ Banknotun sol yarısında dikey olarak 5mm. aralıklarla üzerinde “TCMB” harfleri yer alan gümüşi renkte metalik çizgilerden oluşan ve ışığa tutularak bakıldığında düz bir hat şeklinde görülen, özel bir emniyet unsurudur. Sahte banknotlarda sadece gümüşi renkteki baskı yoluyla taklit edilmeye çalışılmıştır. BÜTÜNLEŞİK GÖRÜNTÜ Filigranın sağ tarafında, banknot ışığa tutulduğunda arka yüzdeki meşalenin alt ucuyla bütünleşik görüntü oluşturan beşgen motif sahte banknotlarda mevcut değildir. GİZLİ GÖRÜNTÜ Yatay vaziyette göz hizasında ışığa doğru tutulduğunda görülebilen; 100.000, 250.000, 500.000  ve 1.000.000 TL’lik banknotların ön yüz alt bandında banknotun kupür rakamı ile 5.000.0000 TL.’lik banknotun Türkiye Haritası ay-yıldız ve 10.000.000 TL’lik banknotun ön yüz sol alt köşedeki motif içindeki “TC” harflerinin gizli görüntüsü sadece hakiki banknotta mevcuttur. MİKRO YAZI Banknotun hakim renginde basılmış, dalgalı bir görüntü veren alt alta basılmış mikro yazılar ancak büyüteç vasıtasıyla gerçek banknotlarda görülebilir. RENKLİ KILCAL LİFLER Banknot kağıdına imalat sırasında yükletilmiş, ultraviyole ışığa duyarlı kırmızı ve mavi kılcal lifler, özel ışınlı banknot kontrol cihazı altında ancak gerçek banknotlarda görülebilir. ÖZEL IŞIĞA DUYARLI NUMARALAR Özel ışınlı banknot kontrol cihazı altında fosforlu bir parlaklıkla ışık yansıması meydana getirir, sahte banknotlarda normal mürekkep kullanıldığından bu özellik bulunmamaktadır. BANKNOT KAĞIDI Orijinal banknot kağıdı özel olarak tamamen pamuk elyafından imal edilmektedir. Sahte banknotlar piyasanın kullandığı normal kağıtlarla üretildiğinden, sallandığında orijinal banknotun çıkardığı özel sesi vermemektedir.Son günlerde E7-10.000.000, E7-5.000.000  ve E7- 1.000.000 Türk Lirası banknotların sahteleri, görüntü tarayıcı ile bilgisayara görüntüsü alınarak renkli mürekkep püskürtülerek, prınterde taklit edildiği tesbit edilmiş olup, sahte banknotların bir kısmı orijinal banknotlardaki gibi mor ötesi ışık altında yansıma vermemektedir.
Euro alerji mi yapıyor? BRÜKSEL – Bazı bilim adamlarının, euro’nun “alerji ve kaşıntı kaynağı olacağı” endişesi yansıtmaları üzerine, ortak para biriminin piyasaya sürülmesinden itibaren, hassas kişilere alerji testleri yapılacağı bildirildi.  İngiliz ve İsveçli uzmanlar, piyasaya sürülecek 1 ve 2 euro’luk madeni paraların bileşiminde, normalden 30 ila 40 defa daha fazla nikel bulunduğuna dikkat çekmişlerdi. Cilt uzmanı Stephen Carter ve Prof. Carola Lide, bu paralardaki nikel fazlalığı yüzünden, özellikle hassas ciltli insanların ve çocukların alerjik tepkiler göstereceklerini bildirdiler. Söz konusu paraları 5 dakika elinde tutan kişilerin kaşıntı, egzama ve cilt tahribatına  uğrayacaklarını belirten uzmanlar, özellikle ticaretle uğraşanlar ve büyük mağazaların kasalarında çalışanların bu durumdan etkileneceklerini, uyarılmaları gerektiğini duyurdular. Uzmanlar, ayrıca  kadınların yüzde 15’inin, erkeklerin yüzde 5’inin nikele karşı alerjik olduğunu belirttiler. Öte yandan bankalar, tüketicileri uyaran çeşitli açıklamalar yapıyorlar. Bu çerçevede, kağıt euro’ların 30 derece ısıdaki sıcak suya dayanıklı olduğu, 60 dereceye kadar, “duruma göre” dayanabileceği, bu ısıdan sonra işe yaramaz hale gelebileceği belirtilerek, “yanlışlıkla çamaşır makinelerine girecek” euro’ların akıbeti hakkında fikir verdiler. Atina – Yunanistan, yeni yılla birlikte 12 Avrupa ülkesinde dün kullanılmaya başlayan ortak para birimi euro soygunuyla tanıştı. Polis, başkent Atina’nın Holargos bölgesinde bugün posta bürosuna giren silahlı bir kişinin 100 bin euro ve 1.5 milyon drahmi alarak olay yerinden yaya olarak kaçtığını açıkladı. Soygunda kimsenin yaralanmadığı ve soyguncunun hâlâ yakalanamadığı belirtildi.
Son birkaç uyarı
Polise bildirin Sahte para ve kalpazanlarla mücadele eden polis, kalpazanların yakalanmasında vatandaşla işbirliğinin kaçınılmaz olduğunu belirterek, sahte para ile karşılaşıldığında yapılması gekenleri şöyle özetliyor. Türk Ceza Kanunu’na göre gerçek zannıyla aldığı paranın sahteliğini fark eden kişiler, sahte para‘yı veren kişilerin eşkâl bilgilerini tarif etmek sureti ile 3 gün içinde Emniyet makamlarına bildirdikleri takdirde kendileri hakkında herhangi bir soruşturma yapılmamaktadır. Bu nedenle, sahte bir parayla karşılaştığınızda; Sahte para‘yı aldığınız kişiye kesinlikle iade etmemeli, şahsın eşkaline ilişkin bilgileri, mümkünse kimlik bilgilerini ve hatta varsa otosunun plakasını ve diğer özelliklerini tespit etmeli, şahsı mümkün mertebe oyalamalı, En kısa sürede “155 Polis İmdat” veya en yakın polis birimini olaydan haberdar etmeli, Sahte para güzel bir şekilde muhafaza edilmeli ve sadece gelecek görevlilere teslim etmeli, Sanık durumuna düşme korkusuyla ya da neme-lazım düşüncesiyle pasif kalmamalı, olayı sineye çekmemeli .
Sahteciliğin yasal boyutu Kamu güveni aleyhine işlenen bir suç olan kalpazanlık, Türk Ceza Kanunu’nun 316-331’inci maddelerinde yer alıyor. Bu kanuna göre kalpazanlık suçu; 3 yıldan 12 yıla kadar hapis ve ağır para cezası ile cezalandırılıyor. Ayrıca, aynı kanunun 531’inci maddesi; bilmeden sahte banknot alanların 3 gün içinde bunları ilgili makamlara bildirmelerini zorunlu kılıyor.
1.691 seri sahte Sahte para ile ilgili olarak İstanbul polisininin yaptığı açıklamalar ise kalpazanların ne kadar geniş çaplı çalıştıklarını gözler önüne koyuyordu. Türkiye genelinde şu ana kadar TL, Dolar ve Mark olarak bin 691 değişik seri numaralı para ele geçirildiğine dikkat çeken polis internette http://www.iem.gov.tr sayfasında sahte para‘nın kontrol edilebileceğini belirtti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>