Tespit davası nasıl açılır?

T. K. isimli okuyucumuzun sorusu şöyle: “Bir gayrimenkulüm var. Bu gayrimenkulümün  kamulaştırılacağını duydum. Kamulaştırma bedeli olarak çok düşük bedel takdir ediliyor. Ne yapmalıyım?”

Cevap: Kamulaştırma Kanununa göre, bir gayrimenkul kamulaştırılmadan önce kıymet takdiri yapılır. Bu kıymet takdirinde gayrimenkulün bulunduğu yere bilirkişiler gelir ve değer tesbiti yaparlar. Bu bilirkişiler gayrimenkulün bulunduğu yere göre, İl veya İlçe Özel İdareleri tarafından önceden tesbit edilir. Bir yıllık süre için seçilirler. Tekrar seçilmeleri mümkündür. Bunlar bağımsız kişilerdir. Bu kişiler kıymet takdirini yaparken, birçok noktayı göz önünde tutarlar. Binanın emlak vergisinden, çevre şartlarından, tarımsal verim durumundan binanın yapı tarzından, konumundan, imar durumundan, emsal uygulamalardan ve sair bütün incelikleri göz önüne almak durumundadırlar. Bu konuda onlara yardımcı olunabilir.
Keşif yapılabilir Bu bilirkişilerin tesbiti sizi tatmin etmez ise, elbette siz de Mahkemeden tesbit isteyebilirsiniz. Bu konuda bir emsal de sizin tesbit dosyanız ve bu dosyadaki bilirkişi raporu olur.
Türk Mahkemelerinin verdiği kararlar aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gitmenin şartının olayımızda gerçekleşmediğini düşünmekteyim. Kaldı ki, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği kararlar da ülkemiz açısından bağlayıcı değildir. Sadece, ilgilisine tazminat davası açma imkanı verecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>