Mahatma Gandhi kimdir?

Sadece Hindistan’a değil bütün dünyaya insan olmanın şerefini, yüce değerlerini bırakan Mahatma Gandhi’nin üzerinde düşünmeliyiz. Özellikle onun fikirlerine, felsefesine, yaşayış tarzının inceliklerine ihtiyacımız var. Bakın şu ülkenin manzarasına! Bir yanda lüks içinde parasını ve akıl almaz mülkünü üstüste ziggurat (Sümer tapınağı) gibi dizenler, bir yanda yokluktan okul masrafları için mendil satmak zorunda kalan çocuklar… Onun için bu uçurumlu topluma yerli giysisi ile gezen hukuk adamı, dava adamı, mütefekkir Gandhi’nin ihtişamı çok şey anlatır.
Onun hayatından derlenmiş 1982 yapımı sekiz oscarlı filmi umarım Kanal D’de seyretmişsinizdir. Ben yıllar önce Gandhi’yi anlatan bir kitap okumuştum. Sonra da 1992’de çok sevdiğim Hindistan’a gidip mezarını ziyaret ettim. O diyordu ki “Ben Müslümanım Budistim Hıristiyanım…” Bir çeşit Mevlânâ deyişi… Bu bütünleşme demektir, sevginin doruğu.. Zaten Hindistan’da insan ister Müslüman ister başka bir dinden olsun atmosfer hiç değişmez. Bütün o ayrı dinlerin insanları aynı çiçeği sever ve boyunlarına takarlar. Bu, sarı turuncu Hint karanfili de denen kadife çiçeğidir. Hint karanfili, kokulu beyaz ful, bir de gül… Hindistan sevdam sebebiyle bu sembol Hint karanfilini bahçemden eksik etmedim hiç.
Gandhi gibi yaşayın demiyorum ama onu tanımak insanın frenlerine hakim olmasını, hayatın anlamını kavramasını sağlar. Bu filmi geç saatlere sarktığı halde sonuna kadar gözümü kırpmadan izledim. Richard Attenborough yönetmiş. Gandhi rolündeki sanatçı gerçekten bu kimliği benimseyerek canlandırmış olan Ben Kingsley. Bu rolüyle oscar kazanmış Kingsley.
Bir insan ki tutuklandıktan sonra duruşma için mahkeme salonuna girdiğinde emperyalist gücün temsilcisi İngiliz hakim ayağa kalkıyor ve salondaki heyeti de yine aynı hakim ayağa kaldırıyor. Bir insan ki yurdunun değişik renklerini kendinde birleştiren bir gökkuşağı olup yoksul Hindistan semalarından halkını kucaklıyor. Bir insan ki şiddete, bölünmeye, yabancılaşmaya, köleliğe, eşitsizliğe karşı ama sevgilisi olduğu Hindistan’da halkını selamlarken tabancasını avuçlarına gizlemiş bir fanatik tarafından tam da onun sahte selamını aldığı sırada vuruluyor.
Gandhi kölelikle mücadelesine ilk Güney Afrika’da başlıyor; kendi derisinin koyu renk olması sebebiyle zenci zannedilip trenden atılıyor… Gandhi oradaki mücadelesini bir hukuk adamı olarak gerçekleştirdikten sonra ülkesine koşuyor; Hindistan’ı trenle bir baştan bir başa gezerek, halkın acılarını, ezilişini görüyor. İngiliz işgali altında ekonomik gücü elinden alınmış ve eşitsizlik düzeninin gölge insanlar haline koyduğu halkın kurtuluşu için kan dökmeden, kardeşliği bozmadan Müslüman, Hindu, Hıristiyan demeden özgür bir Hindistan uğruna direniyor, ölüm oruçlarına yatıyor. Önce İngiliz hakimiyetindeki kumaş üretimini baltalamak için İngiliz kumaşını reddediyor. Bir meydana yığılı üstlükler yakılıyor; dağ gibi alevler göklere yükseliyor. Gandhi’nin ikinci vurucu gücü tuzdur. “Hint Okyanusu bizim denizimiz ve onun tuzunu imal edip, biz satacağız!” diyerek halkı yönlendiriyor. Böylece halk kendi tuzunu kendisi imal etmeye başlıyor. Bütün bunlara karşılık İngilizler bir bataklıkta sıkışmış olsalar da şiddetin dozunu artırdıkça artırıyorlar. İngiliz kibri Gandhi’nin zekâsına ve direnişine yeniliyor. Sonunda Hindistan bağımsızlığını kopara kopara alıyor. Fakat geride bölünmüş bir Hindistan vardır. Pakistan ve Hindistan… Ve bugün de sürmekte olan iç çatışmalar… Gandhi’nin istediği bu değildir.
Gandhi bir düşünür, bir ahlak kahramanı, bir efsane isim olarak insanlık tarihine her zaman yeri kalacak bir sayfa ekledi; o sayfayı okuyun…

Mahatma Gandhi kimdir?

  • 2 Ekim 1869’da Hindistan’da dünyaya geldi.
  • 1883 yılının Nisan ayında evlendi, dört çocuğu oldu.
  • Eleştirilen icraatı: I. Dünya Savaşı’nda İngilizler için asker toplaması.
  • Felsefesini özetleyen sözü: “Adaletsiz rejimi, adaletle yıkınız. Alkışlar önüne kansız elle çıkınız.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>