Yazar Sema Maraşlı kimdir?

Az da olsa şiddet barındıran klasiklerin çocukları olumsuz etkileyeceğini düşünen Sema Maraşlı, kendi masallarını yazmaya başlamış. Sema Maraşlı, “Anne duyarlılığı beni yazar yaptı” diyor.

Büyükannesi kötü kalpli kurt tarafından yenen Kırmızı Başlıklı Kız ya da üvey annesi tarafından öldürülmek istenen Pamuk Prenses’in hikayesini bilmeyen yoktur. Hemen bütün çocuklar, dünya klasikleri arasında yer alan bu hikayelerle büyüdü. Fakat az da olsa şiddet barındıran bu hikayelerin yerine “yerli” bir bakış açısı getirecek kitapların yokluğu, yıllar boyunca çocuklarımızı bu kitaplara yöneltti. Bu tehlikeyi sezen Sema Maraşlı, piyasadaki kitapları bir kenara bırakarak kendi çocuk masallarını yazmaya başladı ve bugün en çok satan çocuk kitaplarının yazarı olmayı başardı. Bugüne kadar 6 kitaba imza atan yazar, kendi çocuklarına anlattığı masalları diğer çocuklarla paylaşmak amacıyla yola çıktığını söylüyor.

Klasik masal anlatmadım

İkisi kız, biri erkek üç çocuğu olduğunu söyleyen Sema Maraşlı, “Çocuklarımın kişilik gelişimlerinde önemli katkıları olacağını düşündüğüm için yatmadan önce onlara masal anlatmak istedim. Fakat o zamanlar bildiğim hiçbir masalı anlatmaya dilim varmadı. Uyumak için yatağına uzanmış bütün masumiyetiyle bana bakarken anlatacaklarımı bekleyen yavruma üvey annesi tarafından ciğeri istenen pamuk prensesin ya da annesi ölünce babası tarafından ormana terk edilen kardeşlerin masalını anlatmak doğru gelmedi bana. Üç çocuk büyüttüm ancak bu süre zarfında çocuklarıma hiçbir klasik masalı anlatmadım. Bir masalın sonunun iyi bitmesi o masalı iyi yapmaz. Mevcut masalları beğenmeyince kendim üretmem gerekti. Böylece günlük hayatımızın içinde hangi konu kendini öne çıkardıysa o konuda onlara masal anlatmaya başladım” diyor.

Hayal dünyaları gelişiyor

Masalı bir oyun olarak gördüğünü söyleyen Sema Maraşlı, “Ama masal, eğlenerek öğrenmenin de en güzel yolu. Çocuklar için hayat bir oyundur. Onlar oynayarak, eğlenerek hayatı öğrenirler. Masal da onlar için bir çeşit oyundur. Eğlendikleri için isteyerek öğrenirler. Çocuk masalda doğruları ve yanlışları kendi bulacağı için doğruları
kabul etmesi daha kolay ve kalıcı oluyor” diye konuşuyor.
“Çocuklar masallarla kendi dünyaları arasında ilgi kurarlar” diyen yazar şunları anlatıyor “Bir hata yaptığında çocuğumuzu karşımıza alıp yaptığı hareketin kötülüğünü anlatsak o suçlandığını hissedeceği için bahanelerin arkasına sığınıp savunmaya geçecektir. Hatasını anlamaya çalışmaktan çok kendini temize çıkarmaya çalışır. Çocuğa küçük yaşta masal anlatmaya başlarsak doğruyu ve yanlışı ayırt etme özelliği kazanır, hayal dünyaları gelişir. Çocuk gelişimi uzmanları masal dinleyen çocukların iletişim becerilerinin daha iyi gelişeceğini söylüyorlar. Çocuğun özellikle okul öncesi dönemde dinleyeceği masallar kişiliğinin şekillenmesinde rol oynuyor. Etkileri de kalıcı oluyor.”

Sema Maraşlı kimdir?

1969 Kahramanmaraş doğumlu olan Sema Maraşlı, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İşletme Bölümü’nde öğrenci. Üç çocuk annesi Sema Maraşlı, eşinin görevi sebebiyle 12 yıl Türkiye’nin değişik yörelerinde bulundu. Yayınlanmış 4 masal, 2 hikaye kitabı bulunan yazarın “En Güzel Hediye” ve “Mektuptaki Sır” adlı hikaye kitapları Çocuk Edebiyatı ve Sanatçıları Birliği tarafından hikaye dalında ödül aldı. Epsilon Yayınları tarafından basılan “Dağınık Karga”, “Hırhır ile Pırpır” ve “Of Of Prenses”, en çok satan çocuk kitaplarının başında yer alıyor. Bu kitapları Nazan Erkmen resimledi. Sema Maraşlı’nın evlilik hikayelerini anlattığı “Eşimin Eşi Yok” adlı kitabı ise yakında çıkacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>