Cömertlik nedir?

İnsanları insan yapan, sevdiren, mutlu kılan çeşitli meziyetler vardır. Çevrelerinde bu huylarıyla sevilirler, aranırlar. Yardımseverlik, güleryüzlülük gibi… Cömertlik de bu güzel huylardan biridir.
Almak gibi vermeyi de bilmek lazımdır. Bu güzel duyguyu tadabilenlere ne mutlu. Karşısındakine birşeyler verebilmek ne kadar güzeldir. Fakat karşılık beklemeden, içten bir veriş olmalıdır bu.
Kimi insan cömerttir, paylaşmayı sever. Öyle ki bu içten güzel davranışının farkında bile olmadan yapar bunu. Çünkü yaradılışındandır bu güzel huy. Düşünmez, çıkar hesaplamaz. Karşısındakinin ihtiyacı varsa, bu ihtiyaca cevap verebiliyorsa, bu çok güzel doğal davranışı hemen kendini gösterir. Bu güzel duygu ile kendi de mutlu olur. Çünkü almak gibi vermekten doğan hazzı tatmıştır, tadıyordur.
Bazen sokaklarda rastlarız. Kendi karnı açtır ama, yanındaki arkadaşına simitini, ekmeğini paylaştıran çocuklar. O da kendince cömerttir. Cömert olmak için ille bol para, varlık lazım değildir. Cömertlik elindekini karşılık beklemeden paylaşabilmektir. Cömertlik sadece maddi ihtiyaçları karşılamakla da olmaz. İnsanlar yalnız paraya, mala ve armağanlara ihtiyaç duymazlar. Bir gülümseyişe, bir içtenliğe, biraz konuşmaya, insanlarla beraber geçecek bir iki saate de ihtiyacı olanlar vardır. Gerçek cömertler, bu insanlara yakın olup, onlara sevgilerini, ilgilerini, şefkatlerini verebilen insanlardır.
Yapayalnız kalmış bir ihtiyara, sorunlarıyla arayış içindeki bir çaresize, kimsesizlikten başı bir kerrecik okşanmamış, yanağına bir öpücük konulmamış bir çocuğa da manevi birşeyler verebiliyorlarsa, cömertliğin doruğuna ermiş üstün insanlardır onlar.
Cömertlik, mutlu olabilmenin, dost arkadaş edinebilmenin sihirli anahtarlarından biridir. Bu anahtarı yerli yerince kullanabilen, bundan mutluluk duyan cömert insanlara ne mutlu. Karşılık beklemezler, belki de verdiklerinden daha fazlasını kazandıklarını, aldıklarını bilmeden, kim bilir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>