Koç Ailesi

koc ailesi 300x160 Koç Ailesi

Koç Ailesi

Koçlar, Anadolu’nun bağrından yetişmiş, yerli ve fakat dünyada da eşine az rastlanır “müthiş” girişimcinin, Vehbi Koç’un “müthiş” ailesi… Bundan üç yıl önce kaybettiğimiz Vehbi Koç’tan ve ailesinden bahsediyorum. Önceki gün Koç Üniversitesi’nin Rumeli Feneri’ndeki yeni Kampüs’ünün açılışını ve özellikle bu açılışta Vehbi Bey’in çocuklarını, Rahmi’yi, Samahat’ı, Suna’yı ve Sevgi’yi ve torunlarını seyrederken, babalarının görüntüsü ekrana aksettiği ve sesi işitildiği zaman onların gösterdikleri duygusallığa, ben de katıldım, ekranın başında gözlerim yaşardı! Bu eğitimi Türkiye’nin en önemli meselesi addeden rahmetli Vehbi Bey’in, bir rüyasının daha gerçekleşmesi idi… Üniversite, Vehbi Bey hayatta iken, 1993’te İstinye’deki barakalarda faaliyete geçmişti.. Rumeli Feneri’ndeki kampüsün gerçekleşmesi, bazılarının engellemeleri yüzünden beş yıl geç ancak şimdi, mümkün olabildi ve ülke binlerce gencimize Amerika ve Avrupa standardında eğitim verecek yeni bir üniversite kazandı. Adı Koç Üniversitesi ama aslında Türkiye’nin, hepimizin üniversitesi!
Vehbi Koç, Türkiye’nin, ekonomisine ve endüstrisine yaptığı yeri dolmaz hizmetlerden başka, eğitime ve topluma büyük hizmetler yapmıştı. Çocukları, onun vasiyetine uyuyorlar, babaları gibi ülkeden aldıklarından fazlasını ülkeye döndürüyorlar. Eğer serbest teşebbüs sistemine hâlâ karşı olanlar varsa ve de bu sistemi suiistimal edenler de varsa, onlara karşı verilecek en güzel cevap rahmetli Koç’un kişiliği ve Koç topluluğudur.

YAKINDAN TANIMIŞTIM
Rahmetliyi yakından tanımak şerefine ve talihine nail oldum; o güzel Ankara şivesi ile güncel konularda ülke meseleleri hakkında söyledikleri hep başlıbaşına hikmet ifadeleri idi. Para kazanmayı seviyor ve parayı israf etmemeye -belki de biraz aşırı şekilde- çalışıyordu. Milyarlara hükmederken kendisinin gayet mütevazı hayatı, mesela hâlâ on yıllık eski bir radyoyu kullanmakta ısrar etmesi.. Topluluğun binalarının elektrik sarfiyatını, boya ve badana hesaplarını sıkıca kontrol etmesi, sahibi olduğu Divan Oteli’nde, yemek hesabını gözlüğünü çıkarıp dikkatle incelemesi ve sorgulaması zamanında benim garibime gitmişti. Bana en tok cevabı da Vehbi Bey vermişti: “Para kolay kazanılmıyor Altemur Bey gardaşım!”

KOLAY KAZANMADI
Kolay da kazanılmadı; Vehbi Bey cin gibi vizyonu ile kazançlı konuları seziyor ve girişiyordu. Ben 1960’larda Basın-Yayın Genel Müdürlüğünde televizyonu kurmaya teşebbüs ederken, ziyaretime gelmiş, küçük defterini çıkarmış ve “Altemur Bey söyle bana nedir bu televizyon? Türkiye’ye gerekli mi?” diye sormuştu.. Dilimin döndüğü kadar anlatmıştım. Aklı da yatmıştı…
Ama Vehbi bey paraları ilkesiz ve insafsızlıkla da kazanmadı Koç topluluğu, onun zamanında onun dikte ettiği sağlam ahlâk ve çalışma ilkeleri ve nasihatları üzerine kurulmuştu, artık değiştirilmeleri çok güç!
Vehbi Koç ve topluluğu çeşitli odaklar tarafından, özellikle solcular tarafından çok tenkid edilmiştir. Mesela Türkiye’de otomobil endüstrisini kurarken “montaj sanayii” diye tenkid edilmiştir… Sonra bu endüstri ne oldu? Montaj ne oldu? Bütün tenkitlere karşı benim bir tek cevabım var: Koç olmasaydı ne olurdu?
Amerika’da dünyada, önemli girişimciler ve aileler vardır… Fordlar, Rockefellerler Agnelliler, Kruplar vs. Dünyada endüstrinin gelişmesinde, çoğu başlangıçta, “Haydut Baronlar” diye adlandırılan bu kişilerin ve ailelerin büyük rolü olmuştur. Aslında Amerika’yı Amerika yapanlar “Haydut Baronlardı”. Bunların çoğu da sonra Vakıflar kurarak ülkelerine hayır hizmetleri yapmışlardır.. Ben belki de Vehbi Bey’i ve çocuklarını tanıdığım için Koç’u ve Koçlar’ı aynı kategoriye koymuyorum.. Bir defa ve belki de en mühimi, çocuklarının medyatikleşmeyen, sosyete dergilerine düşmeyen düzgün, rabıtalı özel hayatları bakımından!

KOÇ ÜNİVERSİTESİ’NE DÜŞMANLIK
Koç Üniversitesi’nin Rumeli Feneri’ndeki kampüsünün açılışının bence özel bir anlamı ve önemi de var. Rahmetli Koç namazını kaçırmayan, bütün dini vecibelerini eksiksiz yerine getiren bir kişi idi. Rahmi de öyledir. Ve bazıları bir takım çevrecilerle birleşerek, Orman Sahası diye kampüsün yapılmasını önlemeye çalışmışlardır… Çevre çok önemli de, bir takım profesyonel çevreciler bu konuda fazla ileri gidiyorlar… Koç Üniversitesi’nin ormanlarla çevrili ve aslında ormanları koruyacak olan mevcudiyeti ile ülkeye insan yetiştirmesi, bu alanların arazi ve orman mafyasının insafına terkedilmesinden çok daha önemli olmuştur. Bu konuda cesaretle hareket eden Cumhurbaşkanı Demirel’i ve hükümeti tebrik etmek gerekir.. Yapılan iltimas -eğer iltimas sayılacaksa- Türkiye’nin eğitimine ve geleceğine yapılan iltimastır…
Bu satırları, Koç topluluğu ile herhangi bir çıkar ilişkim olduğu ve Koçlar’a hoş görünmek için, yazmadığım muhakkak, sağlam bir Anadolu kökünden gelen Koçlar’ı yakından ve iyi tanıdığım için ve onların açılıştaki duygularını candan paylaştığım için, sevgi ile yazdım.

GÜNÜN FİKİR KIRINTISI

“Büyük iş kuruluşlarının halka dürüst davranmasını bekliyoruz. Onlar böyle davrandıkları sürece, hükümetin ve toplumun da onlara karşı dürüst davranmaları gerekir”
Theodore Roosevelt (Eski ABD Başkanlarından)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>