Dinozorların yok oluş nedenleri nelerdir ?

Amerikalı araştırmacılar, 250 milyon yıl önce dünyaya çarpan ve asteroid (büyük göktaşı) ya da kuyrukluyıldız olduğu sanılan gökcisminin, dünya üzerindeki yaşamı yok ettiğinin tespit edildiğini açıkladılar. Science dergisinde bugün yayımlanan araştırmaya göre, Dünya ile asteroid ya da kuyruklu yıldız arasındaki ‘’dev çarpışmanın’’ dinozorları bekleyen hazin sonun habercisi olduğunu ortaya koydu. Washington Üniversitesi profesörlerinden oluşan araştırma ekibine başkanlık eden Luann Becker, alınan sonuçlara göre, ‘’Dev çarpışmanın’’ deniz canlılarının yüzde 90’ının, karada yaşayan omurgalıların yüzde 70’inin yok olmasına yol açtığının anlaşıldığını söyledi. Bugüne kadar dünya yüzündeki canlı türlerinin kitlesel yok oluşunun bilindiği, ancak buna neyin yol açtığının bilinmediğini söyleyen Becker, araştırmanın sonuçlarının ‘’dev çarpışmanın’’ kitlesel yok oluşun doğrudan sorumlusu olmamakla birlikte, 8 bin ile 10 bin yıla yayılan bir tufan döneminin başlangıcı olduğunu ve bu dönemde önemli volkanik hareketlerin, okyanus sularında oksijen oranıyla seviyelerinde ve iklim özelliklerinde önemli değişikliklerin meydana geldiğinin sanıldığını belirtti.
‘’Dev çarpışmanın’’ meydana geldiği dönemde dünyanın tek bir kıtadan oluştuğunu, dolayısıyla çarpışmanın nerede olduğunu bilmediklerini belirten Becker, asteroid ya da kuyruklu yıldız olduğu sanılan gökcisminin bazı izler bıraktığını kaydetti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>