Satranç Tarihi

Piramitlerdeki bulgulara göre 4 bin yıllık geçmişe sahip olduğu ve ilk defa Mısır’da oynandığı bilinen satranç, Hindistan’daki ilk yazılı belgelere göre de önce İran ve Araplara, daha sonra da Endülüs Emevileri sayesinde İspanya üzerinden tüm Avrupa’ya yayıldı. 1400’lü yılların sonunda fil ve vezir taşlarının bulunmasıyla satranç bugünkü şeklini aldı. İspanyol Lucena’nın 1497’de yazdığı ilk basılı satranç kitabında oyunun yeni kuralları açıklandı. Bu kitaptan sonra satrancın kuralları değişikliğe uğramadan günümüze kadar geldi. İlk uluslararası turnuvalar 1850’den itibaren yapılmaya başlanırken, 1886’da dönemin en kuvvetli oyuncuları Steinitz ve Zukertort arasında ilk dünya satranç şampiyonluk karşılaşması oynandı. William Steinitz 10 galibiyet, 5 beraberlik ve 5 yenilgi ile sonuçlanan 20 oyunluk seriyi kazanarak dünyanın ilk satranç şampiyonu oldu.
Kurumsal yapıdan uzak gerçekleştirilen satranç karşılaşmalarını organizasyon çatısı altında toplamak için Paris’te 20 Temmuz 1924’te Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) kuruldu. Halen 161 ülkenin üye olduğu FIDE, kuruluşundan bugüne kadar 5 binin üzerinde turnuva düzenledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>