Deli İbrahim Oflazoğlu

Yıllardır nice oyununu takdirle, sevgiyle izlediğimiz Oflazoğlu’nun çok sevilen oyunlarından biri. Turan Oflazoğlu, Osmanlı tarihini çok iyi bilmesi; hikâyesini anlatacağı tarihî şahsiyeti hayatıyla, kimliğiyle, karakteristik yapısıyla çok incelemesi, başarısına nedendir. Deli İbrahim’i, belleğimiz bizi yanıltmıyorsa, 1969’da üçüncü defa oynayışında Devlet Tiyatrosu sanatçılarından izledik. 1967’de Kenter Oyuncuları tarafından oynandığını biliyoruz.
Tarihimizde Padişahlar hakkında nice gerçek ve muhayyel hikayeler de anlatılır. Osmanlı İmparatorluğunun bahtsız padişahı hakkında da nice benzerleri anlatıldı… IV. Murat’ın ölümü üzerine, taş bir odada yaşayan ve her an ölümü hisseden bahtsız İbrahim, annesi Kösem Sultan’ın telkinleriyle tahta geçer. Oflazoğlu, bu oyunda İbrahim’in hayatı, tutum ve davranışlarını hikâye ederken o yılların bir de panoramasını çizer. Sarayda yaşayanlarla, Saray dışında kalan, ama tahta söz geçirmek isteyenlerin de portrelerini çizer. Kanımızca Oflazoğlu’nu güçlü yapan da bunlardır.
Oynayanlar ve Reji Sultan İbrahim’i Elyesa Kaso mükemmel bir portre olarak sundu. Kararsızlığı, bir an önce verdiği karardan, bir an sonra dönmesi yüzünden olumlu-olumsuz bütün çizgileriyle yaşadı. Verdiği emrin akıbetini bir an düşünmesi; sonra birden değiştirmesi ve içindeki nefs mücadelesini yüzünün derinleşen çizgilerinde yansıtması çok çok iyiydi. Kösem Sultan’da Beda Begoska, taht üzerinde değişmez kimliği için müessir olan Şeyhülislam’da Şevket Hasan, Sadrazam Kara Mustafa Paşa’da Selaattin Bilal, Cinci Hoca’da Zeki Sipahi, Silahtar Yusuf’ta Mustafa Yaşar.. Ve adlarını yazamadığımız sanatçılar, büyük bir güç ve başarıyla yaşattılar. Yönetmen Vladimir Milçin, bir sarayın muhayyel ihtişamını, gerçek evrenle kıyaslayarak çizdiği dekor, yalanla gerçeğin farkını bariz ölçüler içinde yaşattı. Velhasıl emeği geçen bütün sanatçıları da kutlamak isteriz… Ve tabii Turan Oflazoğlu’nu da.
Yazan: Turan Oflazoğlu
Yöneten: Vladimir Milçin Kostüm: Blagov Mitsevski
Koreografi: Kranere Nevzati Müzik: Vladimir Milçin
Dekor: Kirste S. Cidrov.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>